Döviz Kuru

Top  Previous  Next

Döviz Kuru, sistemde tanımlanmış olan dövizlere ait kur tiplerinin kur değerlerinin tarihlere göre belirlendiği, belirlenmiş olan kur değerleri üzerinde değişikliklerin yapıldığı menüdür.

 

Döviz Kuru Girişi Penceresi
Kur Değeri Ekleme

 

 

arrow22Döviz Kuru Girişi Penceresi

 

döviz kuru girişi pencere

 

Döviz Kuru Girişi penceresi 3 bölümden oluşmaktadır. Sol tarafta kalan alanda Döviz Tanımları içerisinde tanımlanan döviz türleri, bu dövizlere ait döviz satış kuru değerleri ve bu değere ait saat bilgisi yer almaktadır.

 

Orta kısımda bulunan alanda sol tarafta seçili olan döviz türüne ait kur tipleri, bu kur tiplerine ait kur tipi değerleri ve bu değerlere ait saat bilgisi yer almaktadır.

 

Sağ tarafta kalan alanda ise orta kısımda seçili olan kur tipine ait saatlere göre ayrılmış detaylı kur değeri ve bu değere ait saat bilgisi yer almaktadır.

 

Pencerenin sol üst tarafında kalan alanda da kur tipi değerlerinin girileceği tarih bilgisi yer almaktadır.

 

 

 

arrow22Kur Değeri Ekleme

 

döviz kuru girişi

 

Kur değeri ekleme işlemi otomatik güncelleme ve el ile ekleme olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

 

Otomatik ekleme işleminde sistemde tanımlanan kur tipleri Döviz Tanımları içerisinde belirlenen internet adresinden otomatik olarak güncellenirken, el ile ekleme işleminde bütün kur tiplerine ait kur değerleri kullanıcı isteği doğrultusunda el ile girilmektedir. Otomatik güncelleme işlemi istenilen kur tipi için tek tek yapılabileceği toplu olarak yapılmaktadır. Tek tek güncelleme yapılırken güncellenmek istenilen kur tipi üzerinde farenin sağ tuşuna basılır açılan menüden "Seçili Kuru İnternetten Güncelle" seçeneği seçilerek işlem tamamlanır. Bütün kurları güncelleme işlemi pencerenin sol alt tarafında bulunan "Bütün Kurları İnternetten Güncelle" butonu ile yapılabileceği gibi orta kısımda bulunan alanda farenin sağ tuşuna basılıp, "Bütün Kurları İnternetten Güncelle" seçeneği seçilerek de yapılabilir. İnternetten güncelleme işlevinin çalışması için Döviz Tanımları içerisinde tanımlanan kur tipleri için girilen internet adreslerinin tamamının çalışması gerekmektedir, aksi takdirde program hata verecek ve güncelleme işlemi çalışmayacaktır.

 

El ile ekleme işlemi yapılırken kur değeri girilmek istenilen kur tipi seçili durumdayken bilgi girişi yapılır enter tuşuna basılarak işlem tamamlanır.