Kasalar

Top  Previous  Next

Kasalar, firmanın kullandığı kasaların ve bu kasalara ait hesapların tanımlandığı, mevcut kasalar ve hesaplar üzerinde değişikliklerin yapıldığı menüdür.

 

Yeni Kasa Ekleme
Yeni Kasa Hesabı Ekleme

 

 

arrow22Yeni Kasa Ekleme

 

yeni kasa

 

Yeni kasa ekleme işlemi yapılırken Kasalar penceresi içerisinde Navigator Aracı üzerinde bulunan "artı" butonuna basılır, pencerenin sağ tarafında bulunan alanlar doldurulduktan sonra "onay" butonuna basılarak işlem tamamlanır. Kasa silme işlemi yapılırken silinmek istenilen kasa seçil durumdayken Navigator Aracı üzerinde bulunan "eksi" butonuna basılarak işlem tamamlanır.

 

Alan Adı

Açıklama

Kasa Kodu

Eklenilmek istenilen kasa için sitemde kullanılmak üzere kasa kodu girilen alandır.

Kasa Adı

Eklenilmek istenilen kasaya isim bilgisinin girildiği alandır.

Açıklama

Eklenilmek istenilen kasaya kullanıcı isteği doğrultusunda açıklama girilen alandır.

Firma

Eklenilmek istenilen kasanın ait olduğu veya kullanılacağı firmanın seçildiği alandır.

Özel Kod

Eklenilmek istenilen kasaya özel kod verilen alandır. Özel Kod hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Ek Bilgiler

Ek bilgiler alanında eklenilen kasa ile ilgili işlemlerde uyarılması istenilen e-mail, kullanıcı ve database grupları belirlenir. Kullanıcı ve gruplar Ofisnet System içerisinde tanımlanmaktadır.

 

Eklenilen kasaya nokta bağlama işlemi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

 

arrow22Yeni Kasa Hesabı Ekleme

 

yeni kasa hesabı

 

Yeni Kasa Hesabı ekleme işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem el ile ekleme yöntemidir. El ile ekleme yapılırken Kasalar penceresi içerisinde Kasaya Bağlı Hesaplar sekmesi içerisinde klavyenin aşağı yön tuşuna basılırak kutucuklar aktif hale getirilir, bilgi girişleri yapıldıktan sonra enter tuşuna basılarak işlem tamamlanır. İkinci yöntem ise otomatik olarak ekleme yöntemidir. Otomatik ekleme işlemi kendi içerisinde "Tüm Kasa Hesaplarını Ekle" ve "Dövize Bağlı Kasa Hesaplarını Ekle" olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Otomatik ekleme işlemi yapılırken Kasaya Bağlı Hesaplar sekmesi içerisinde farenin sağ tuşuna basılır açılan menüden istenilen seçenek seçilerek işlem tamamlanır. Tüm kasa hesaplarını ekle seçeneği döviz ayrımı yapmadan bütün kasa hesaplarını eklemektedir. Dövize bağlı kasa hesaplarını ekle seçeneğinin çalışması için "Kasaya Bağlı Hesaplar" sekmesi içerisinde bulunan döviz alanında eklenilmek istenilen döviz seçilir. Daha sonra farenin sağ tuşuna basılır açılan menüden "Dövize Bağlı Kasa Hesaplarını Ekle" seçeneği seçilerek seçilen döviz türüne bağlı kasa hesapları otomatik olarak eklenir. Kasa hesabı silme işlemi yapılırken silinmek istenilen kasa hesabı seçili durumdayken klavyenin CTRL+Delete tuşlarına basılarak işlem tamamlanır.

 

Alan Adı

Açıklama

Aktif-Web Aktif

Eklenilen kasa hesabının sistemde ve web üzerinde aktif olup olmayacağının belirlendiği alandır. Web sitesi Nuke modülü ile çalışmaktadır.

Döviz

Eklenilecek kasa hesabına ait döviz türünün belirlendiği alandır. Dövize bağlı kasa hesabı ekleme işleminde seçilmesi zorunludur.

Ödeme Aracı

Eklenilmek istenilen kasa hesabının ödeme yönteminin seçildiği alandır. Hesap türü olarak da değerlendirilebilir.

Tahsilatlar Toplamı(Borç)

Eklenilen kasa hesabına ait tahsilatlar toplamının muhasbe dili ile borç tutarının gösterildiği alandır.

Ödemeler Toplamı(Alacak)

Eklenilen kasa hesabına ait ödemeler toplamının muhasbe dili ile alacak tutarının gösterildiği alandır.

Kasa Hesap Bakiye

Eklenilen kasa hesabına ait hesap bakiyesinin gösterildiği alandır.

Bakiye (TL)

Eklenilen kasa hesabına ait hesap bakiyesinin hesap dövizine bakılmadan TL tutarının gösterildiği alandır.

Borçlanır-Alacaklanır

Eklenilen kasa hesabının işlem yönlerinin belirlendiği alanlardır.

Uyarı Min-Max

Eklenilen kasa hesabına ait işlemlerde minimum ve maximum uyarı tutarının belirlendiği alandır.

Bloke Min-Max

Eklenilen kasa hesabına ait işlemlerde minimum ve maximum bloke tutarının belirlendiği alandır.

Muhasebe Kodu

Eklenilen kasa hesabının muhasebe koduna bağlandığı alandır. Muhasebe kodu alanının sol tarafında bulunan "uc nokta" butonuna basılır, istenilen kasa hesabı seçildikten sonra "onay" butonuna basılarak işlem tamamlanır. Eklenilen hesap kodu silinmek istenildiği zaman "eksi" butonuna basılarak silinebilir.

Hesap Adı

Eklenilen kasa hesabına bağlanan muhasebe koduna ait hesabın isim bilgisinin yer aldığı alandır. İstenildiği takdirde hesap kodu yerine kasa hesabı seçilerek de hesap kodu bağlanabilir. Hesap adı alanının sol tarafında bulunan "uc nokta" butonuna basılır, istenilen hesap seçilerek işlem tamamlanır.