Sistem Log

Top  Previous  Next

 

Database'de istenilen tablo alanlar için Log takibinin açılmasını sağlayan bölümdür. İstenirse tüm databsase için istenirse tek tek tablolar veya tablolar içindeki alanlar seçilerek log takibi başlatılır. Log takibi yakılacak tablo ve alanlar sadece ihtiyaca göre açılması gerekir. Çünkü Log tutulması birtakım yavaşlıklara sebep olabilir. Log tutma işlemi başlatıldıktan sonra database'de yapılan işlemler için kayıt tutulmaya başlar. Önceki kayıtlar için geçerli değildir.

 

Setup
Log
İzleme

 

arrow22Setup

 

sistemlog1

 

Gerekli Tablo ve tabloya ait alanlar seçilir. Fare sağ tıklanarak Tüm tablolar ve tüm alanlar seçilmesi mümkündür. Seçme işlemleri tamamlandıktan sonra Oluştur butonuna tıklanır ve Log kayıtlar tutulmaya başlanır.

 

arrow22Log

 

sistemlog2

 

Setup işlemi tamamlandığı zaman Log ekranındabittiği izlenir. Bu işlem yapıldıktan sonra sitemde yapılan değişiklikler kaydedilmeye başlanır. Log başlatma işleminden öndeki kayıtlarla ilgili bilgilere ulaşılmaz.

 

arrow22İzleme

 

sistemlog3

 

İzleme ekranında sol bölümde tablo ve sağ bölümde tabloda değişen , silinen veya eklenen  alanlar olmak üzere inceleme yapılabilir.