Cari Grup Tanımları

Top  Previous  Next

Cari Grup Tanımları; firmanın carilerini kendine özgü bir gruplandırma içerisinde takip etmek istemesi durumunda cari grupları tanımlayacağı alandır.

 

Cari Grup Ekleme - Silme
Cari Alt Grup Ekleme - Silme
Grup Ve Alt Grup İşlemleri

 

arrow22Cari Grup Ekleme - Silme

 

cari grup tanımları pencere

 

"Cari Grup Tanımları" penceresi içerisinde sağ tuş yapılır "Grup Ekle" seçeneği seçilir. Cari Grup Bilgileri alanında bilgi girişleri yapıldıktan sonra Navigator Aracı üzerinde bulunan "onay" butonuna basılarak işlem tamamlanır. Grubu silme işlemi için silinmek istenen grup seçili durumdayken Navigator Aracı üzerinde bulunan "eksi" butonuna basılır. Grup Silme işlemi yapmadan önce gruba eklenmiş olan carilerin silinmesi gereklidir. Aksi takdirde program hata verecektir.

 

Alan Adı

Açıklama

Sıra No

Grubun sıra numarasının belirlendiği alandır.

Grup Kodu

Grup kodunun girildiği alandır.

Grup Adı

Grup adının girildiği alandır.

Cari Tipi

Gruba belirli cari tiplerini eklemek için kullanılan alandır. Seçili cari tipi haricindeki cariler gruba eklenemez. Cari Tipleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Özel Kod

Gruba ait özel kodun seçildiği alandır. Özel Kod hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Grup Kodlarını Yeniden Oluştur

Gruplara verilen kodların üst grup hiyerarşisi ile yeniden oluşturulduğu seçenektir.

 

arrow22Cari Alt Grup Ekleme - Silme

 

cari grup tanımları alt grup

 

Cari Grup tanımları penceresi içerisinde alt grup eklenmek istenen grup seçili durumdayken sağ tuş yapılır "Alt Grup Ekle" seçeneği seçilir. Cari Grup Bilgileri alanında bilgi girişleri yapıldıktan sonra Navigator Aracı üzerinde bulunan "onay" butonuna basılarak işlem tamamlanır. Alt Grup silme işlemi için silinmek istenen alt grup seçili durumdayken Navigator Aracı üzerinde bulunan "eksi" butonuna basılır.

 

*Cari Grup Bilgileri menü açıklama tablosu için tıklayınız.

 

arrow22Grup Ve Alt Grup İşlemleri

 

Grup Ve Alt Gruplara Cari Ekleme

 

gruba cari ekleme işlemleri

Cari eklenmek istenen grup seçili durumdayken alt tarafta bulunan "Grupta Tanımlı Cariler" sekmesi içerisinde sağ tuş yapılır "Cari Ekle" seçeneği seçilir. Açılan pencereden önceden kaydedilen cari kartlar listeden seçilerek işlem tamamlanır.

 

Grup Ve Alt Gruptan Cari Çıkarma

 

gruptan cari çıkarma

Çıkarılmak istenen cari seçili durumdayken sağ tuş yapılır "Cari Çıkar" seçeneği seçilir.

 

Gruba Cari Ekleme - Silme işlemi işlem yapılmak istenen cari kart içerisinden de yapılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Cari Taşıma İşlemi

 

cari grup taşıma

Önceden başka bir gruba eklenen cari veya carileri başka bir gruba alma işlemidir. Taşınmak istenen cari veya cariler seçili durumdayken sağ tuş yapılır, "Seçilileri Taşı" seçeneği seçilir ve mouse yardımı ile taşınmak istenen grubun üzerine bırakılır.

 

*Çoklu seçim ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Cari İncele

 

Gruba eklenmiş olan carinin cari kartının incelendiği işlem kolaylığı sağlayan menüdür.

 

Serbest Alanlar

 

Gruba ait bilgi girişi için kullanıcıya sunulan boş alanlardır. Kullanıcının isteği doğrultusunda doldurulur. Sayısal ve metin seçenekleri vardır.