Bilgisayar Yapılandırma Sihirbazı

Top  Previous  Next

Bilgisayar Yapılandırma Sihirbazı, site içerisinde uyumlu parçalar ile ürün oluşturma işlemi yapılan sayfadır. Parça uyumlulukları sisteme tanımlandığı için hata yapma oranı asgari seviyeye düşürülür. Belirgin olması amacı ile Bilgisayar Yapılandırma Sihirbazı ismi verilmiştir. Kullanıcı isteği doğrultusunda isim değişikliği yapılarak bütün ürünler için kullanılmaktadır.

 

Ofisnet Program Ayarları
Modül Ayarları

 

arrow22Ofisnet Program Ayarları

 

nuke bilgisayar yapılandırma ofisnet temel tanım

 

Bilgisayar Yapılandırma Sihirbazı oluşturma işlemi yapılırken Ofisnet programı içerisinde Stok Tipi Tanımları penceresi açılır. Temel Tanım sekmesi içerisinde yeni bir tanım oluşturularak kullanıcı isteği doğrultusunda isim verilir. Oluşturulan temel tanıma ait tip numarası site içerisinde modüle girilecek numaradır. Temel tanım oluşturulduktan sonra Tip Detayı sekmesi içerisine yapılandırma sihirbazında kullanılması istenilen Fiziksel Stok Tipleri eklenir. Bu alanda dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi sıra alanıdır. Sıra alanında "-" değer içeren alanlar zorunlu alanları temsil etmektedir. Sihirbaz içerisinde bu alanlar seçilmediği sürece sepete at butonu aktifleşmeyecektir.

 

Web Conf Resim Göster butonu seçilerek sihirbaz içerisinde ürün seçimi yapılırken ürüne ait görselin gösterimi sağlanmaktadır.

 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bir grupta birden fazla tipin bulunması durumudur. Örneğin; yazıcı grubu altında Yazıcı Mürekkep Püskürtmeli, Yazıcı Lazer, Yazıcı Çok Fonksiyonlu, Yazıcı Nokta Vuruşlu şeklinde birden fazla tip olması durumunda hepsi alt alta eklenir.

 

nuke bilgisayar yapılandırma ofisnet fiziksel stok grubu

 

Fiziksel Stok sekmesi içerisinde yer alan "Grup Başlığı" alanı site içerisinde görüntülenecek ismi ifade etmektedir. Eklenilen stok tiplerinin Grup Başlığı alanı aynı şekilde düzenlenerek stok tipleri tek bir grup altında görüntülenmektedir.

 

 

arrow22Modül Ayarları

 

nuke bilgisayar yapılandırma ana menü modülü

 

Site içerisinde Yönet menüsünün altında bulunan Kullanıcı Modülleri alt menüsüne girilir. Sayfa içerisinde Ana Menü modülüne ait satırda bulunan nuke işlemler düzenle butonu butonuna basılarak düzenleme sayfası açılır.

 

nuke bilgisayar yapılandırma modül ayarları

 

Sayfa içerisinde Bilgisayar Yapılandırma Sihirbazı satırı bulunarak Düzenle butonuna basılır. Navigate Url alanında yer alan "StokTipNo=23" alanına Ofisnet programı içerisinde oluştrulan Temel Tanıma ait tip numarası girilir. Farklı ürün grupları için sihirbaz oluşturulmuşsa Text alanında sihirbaz ismi değiştirilebilir. Değişiklikler tamamlandıktan sonra Güncelleştirme butonuna basılarak değişiklikler kaydedilir. En son olarak sayfanın alt tarafında bulunan modüle ait Kaydet butonuna basılarak sihirbaz aktif hale getirilir. Oluşturulan sihirbaza ait örnek görsel aşağıdaki gibidir.

 

nuke bilgisayar yapılandırma sihirbazı